Castles of Poland
Update2004-05-13
Login-name:

Password:

Keep me signed in

Register
blank
blankStary Książ - Wersja polskaStary Książ - Česká verze

Castle in Stary Książ

 (Stary Książ • Alt Fürstenstein • Fürstenberg) 

Legends
blankTrip (You need to log in )blanktlo


Notatki z Księża
Wizyta w Książu


Notatki z Księża
"Dziennik Literacki" 1864 nr 24


Zazwyczaj Niemcy stawiają jakiś rodzaj ruin, niby to z czasów feudalnych, dla zwabienia podróżnych na wafle i niemiecką kawę. Lecz okolice zamku Furstenstein, leżącego opodal Salzbrunn, muszę wszystkim się podobać; piękność majestatyczna przyrody w całym swoim blasku tu panuje.
Wśród spadzistych dwóch gór, wierzchołkiem nieba prawie sięgających, zarosłych ciemnym lasem, wznoszę się ruiny zamku z XIII stulecia dawnych hrabiów śląskich Hochberg, dziś przeszłych na protestantyzm książąt pruskich Pless. [...]
Ścieżki i schody wijące się wpośród gór na pozór niedostępnych dają łatwy przystęp, lecz trzysta kilkadziesiąt schodów przejść trzeba dla dojścia do zamku. Małe komnaty Starego Zamku przechowane w zadziwiającym porządku. Sala sądów feudalnych zaledwie pomieścić może ośm krzeseł wysokich, obitych gobeliną jak cała sala. Stół czarny, przykryty zielonym kobiercem, zabiera środek pokoju, dziewiąte krzesło z poręczami było miejscem prezesa sądów, parę szpad, kopii zawieszono na ścianie w górze. W ciemnym zaś lochu, otoczonym wąskim korytarzem, gdzie ledwo wcisnąć się można, stoi w środku pień z przykutym długim łańcuchem; na pniu tym za czasów dawnych tajemniczych sądów obwinionych ścinano.
Galeria obrazów familijnych hrabiów Hochberg jest brzydka, ani jednej pięknej twarzy nie widziałam, wszystkie są bez malowidła jakby pędzlem murarskim wykonane. Kaplica zamkowa niczym się nie odznacza, chyba że chociaż dziś jest protestancka, jednakże w wielkim ołtarzu pozostał obraz jakiejś świętej niewiasty uczącej dzieci czytać. Obraz ten pięknej roboty, lecz najmniejszej świętości nie ma w twarzy niewiasty.
Zbrojownia zamkowa przepełniona jest rynsztunkami rycerskimi. Pełno pancerzy, przyłbic, koszulek drucianych, różnej zbroi z wojny trzydziestoletniej; pokazywano nam hełm Wallensteina. Zdumiewać się potrzeba nad siłę dawnych rycerzy mogących walczyć w takim ciężkim uzbrojeniu, szczęście, że dziś siła moralna wszystko znaczy.
W kobiecym gabinecie widzieliśmy prześliczne biurko szyldkretowe, w innym biurko wykładane starożytnym brązem i ozdobne malowidłami. W narożnym gabinecie przechowują z wielkim szacunkiem sprzęty, które służyły do ozdoby pomieszkania królowej pruskiej, przybyłej w gościnę do książąt Pless. [...]
Przed Starym Zamkiem przechowują cyrk zrobiony na przyjęcie Luizy w roku 1801, jako też galerię, z której królowa z orszakiem swoim przypatrywała się turniejom na cześć jej wyprawianym. Serdecznie zabawić się można tłumaczeniami historycznymi odźwiernej ruin zamku Furstenstein. Na zapytanie czy nie wie o jakim napisie, któren by wskazywał datę roku budowy Starego Zamku, odpowiedziała: napisu żadnego nie ma, ale ja wiem doskonale, że był wystawionym w XIII w. przez królów pruskich, później przeszedł w posiadanie hrabiów Hochberg, dziś przezwanych książąt Pless. Śmiech wesoły naszego towarzystwa przerwał rozprawę uczonej Niemki.
Obok zaraz Starego znajduje się Nowy Zamek wystawiony w końcu XVII w., skrzydła dobudowano w dwóch następnych stuleciach. Zwiedzać pokoi nie wolno, można tylko wejść na wieżę zamkowa, z której widok na Stary Zamek nadzwyczajnej jest piękności. Kiedy pierwsze robiłam wycieczkę, wielka burza zaskoczyła nas, ruiny Zaniku Starego, uwięzione na dwóch niebotycznych górach, wśród błysku piorunów i grzmotów burzy wyglądały czarująco. Ogromna masa mgły zbita w białawy tuman wznosiła się nad szczytami lasów i gór, jakby dym ofiary przez całą ludzkość Bogu składanej na podziękowanie, że obdarzył biedną ziemię tylu cudami.

Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.