Polskie zamki
Aktualizacja 2024-04-13
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankBiały Bór - English versionBiały Bór - Česká verze

Zamek w Białym Borze

 (Biały Bór • Baldembork • Baldenburg) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Biały Bór • Baldembork • Baldenburg:    Biała · Biała · Białystok · Biały Kościół ·


pLokalizacja zamku na mapie Polskiierwsza informacja o Białym Borze pochodzi z 1382 roku. Został wtedy opanowany przez Krzyżaków, którzy nadali mu w tymże roku prawa miejskie. Jak przystało na dobrych zarządców rycerze zakonni umocnili swoją władzę w tym nadgranicznym rejonie budując zamek-strażnicę, o dość niewielkich rozmiarach, na połowie wyspy jeziora Bielsko. Z powodu braku badań archeologicznych trudno ustalić pierwotny wygląd zamku, jak i jego walory obronne. Należy przypuszczać, że była to budowla o skromnej bryle architektonicznej, połączona z lądem za pomocą drewnianego mostu. O jej wielkości mogą świadczyć inwentaryzacje przeprowadzone w XV wieku. W 1419 roku, w zbrojowni znajdowało się 6 strzelb i worek prochu, a w 1437 roku możemy odnaleźć tylko 2 strzelby, 4 kusze i worek prochu. W 1461 roku zdobyty przez wojsko polskie 
Zamek w Białym Borze
fot. ZeroJeden, IV 2005
podczas wojny trzynastoletniej, a w 1466 roku na mocy traktatu toruńskiego przechodzi w ręce Polski jako królewszczyzna. Należy przypuszczać, że zamek traci stopniowo na znaczeniu militarnym. Ostatnim dokumentem o budowli jest notatka o nadaniu miasta i zamku Mikołajowi i Szczęsnemu Konarskim przez Zygmunta Augusta. Dalsze dzieje fortalicji giną w mrokach dziejów. Przypuszczalnie z powodu licznych wojen zamek uległ dewastacji i został rozebrany przez władze pruskie, jak miało to miejsce w wielu innych przypadkach.
Do obecnych czasów dotrwały przykryte ziemią mury przyziemia (charakterystyczny czworobok w lewej części głowy półwyspu - dawnej wyspy) i ślady fosy przecinającej dawniej wyspę na pół.
By dotrzeć do pozostałości zamku należy z rynku, przechodząc przez most na przesmyku, dojść do trasy prowadzącej na Szczecinek. Dalej skręcamy w lewo i uliczką przechodzącą szybko w ścieżkę wędrujemy wzdłuż brzegu jeziora aż do podstawy półwyspu. Najbardziej jego zabagnioną część pokonujemy kładką ukrytą wśród trzcin. Dalej słabo widoczną ścieżką.
Zamek w Białym Borze - fot. ZeroJeden, IV 2005








Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.