Polskie zamki
Aktualizacja 2024-03-25
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Rynie

 (Ryn • Rhein) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Ryn • Rhein:    Rytro · Rypin · Rheden ·


nLokalizacja zamku na mapie Polskia wzgórzu między Jeziorem Ryńskim i Ołów w 1377 roku zbudował zamek wielki mistrz zakonu krzyżackiego Winrich von Kniprode. W miejscu gdzie wzniósł budowlę wcześniej istniał drewniany gród. Zamek należał do komturstwa bałgijskiego. Pod koniec XIV wieku komturem na zamku był Konrad Wallenrod znany z poematu Adama Mickiewicza. To on utworzył tu w 1394 roku efemeryczne komturstwo specjalnie dla swojego brata Fryderyka. Zamek zbudowany przede wszystkim jako wzmocnienie granic państwa zakonnego przed odwetowymi najazdami Litwinów stracił na znaczeniu po zawarciu z Litwą pokoju w 1398 roku. W latach 1420-1468 urzędowali na zamku już tylko niżsi urzędnicy - prokuratorzy. W 1525 roku znalazł się w rękach polskich, do 1752 roku mieli w nim siedzibę starostowie książęcy.
Zamek był gotycki, na 
Zamek w Rynie
fot. ZeroJeden, VI 2002
planie czworoboku z dziedzińcem wewnątrz. Z inwentarzy dziewiętnastowiecznych wynika, że było to założenie czteroskrzydłowe przeznaczone dla rycerzy krzyżackich, a na przedzamcze składały się trzy skrzydła po wschodniej stronie głównego korpusu zamku. Całość otaczały fosy nawodnione wodami jeziora Ołów.
W skrzydle zachodnim głównego założenia zachowała się do dziś sień przejazdowa z portalem, a przy skrzydle południowym od strony dziedzińca mieści się okrągła wielokondygnacjowa baszta. Inwentarze z początków XV wieku wymieniają w zamku piwnice, browar, piekarnię, kuchnię, młyny i folwark inwentarski. W początkach następnego wieku w inwentarzach znalazły się: zbrojownia, prochownia, spiżarnia, kaplica, poddasze oraz folwark przez zamkiem.
W drugiej połowie XVIII wieku zamek został opuszczony i wystawiono go na licytację. Od 1794 roku do połowy wieku XIX zmieniał właścicieli pozostając w rękach prywatnych. W 1853 roku zamek został przebudowany przez władze pruskie na więzienie. Po pożarze w 1881 roku odbudowa trwała przez trzydzieści lat.
W obecnym kompleksie zabudowań zachowały się częściowo pierwotne mury, wieża z klatką schodową, a w piwnicach pierwotne sklepienia. Mieści się tu siedziba władz miejskich, Ośrodek Kultury, biblioteka oraz schronisko PTTK i muzeum.
Zamek w Rynie - Rzut przyziemia zamku według pomiaru Wasilewskiego dokonanego w 1885 roku  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=211&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(211);return false;'>źródło</a>] Zamek w Rynie - fot. ZeroJeden, VI 2002 Zamek w Rynie - fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Rynie - fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Rynie - fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Rynie - fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Rynie - Widok z lotu ptaka od południa, fot. ZeroJeden, IX 2012 Zamek w Rynie - Widok z lotu ptaka od południa, fot. ZeroJeden, IX 2012 Zamek w Rynie - Zamek w Rynie na zdjęciu z 1914 roku Zamek w Rynie - Szczyty w południowym narożniku, fot. ZeroJeden, VI 2002 Zamek w Rynie - Widok od wschodu, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Rynie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, IX 2021 Zamek w Rynie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, IX 2021 Zamek w Rynie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, IX 2021 Zamek w Rynie - Zamek na widokówce z okresu międzywojennego Zamek w Rynie - fot. ZeroJeden, VII 2006 Zamek w Rynie - fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Rynie - Widok z lotu ptaka od północnego-wschodu, fot. ZeroJeden, IX 2012 Zamek w Rynie - fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Rynie - Widok z lotu ptaka od wschodu, fot. ZeroJeden, IX 2012





Pokaż na mapie



Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.